Zaproszenie na uroczystość – 80. rocznica zbrodni w wąwozie nad Narwią

19 Luty 2021 r.
Redaktor: byszewska
Zaproszenie na uroczystość – 80. rocznica zbrodni w wąwozie nad Narwią

80. rocznica zbrodni w wąwozie nad Narwią

 

28 lutego 2021 roku przypada 80. rocznica zbrodni w wąwozie nad Narwią. W 1941 roku rozstrzelano tu 22 osoby – mieszkańców ziemi serockiej i okolicznych wsi –  które wcześniej pojmano w wyniku prowokacji gestapo i osadzono w więzieniach w Ciechanowie, a potem w Pułtusku.

Aby oddać cześć pamięci ofiar, 28 lutego w Serocku odbędą się uroczystości upamiętniające tę straszną zbrodnię.

O godzinie 11.00 w kościele parafialnym odbędzie się okolicznościowa Msza święta. Po niej, w imieniu mieszkańców gminy Serock i okolicznych miejscowości, w imieniu rodzin zamordowanych w wąwozie, burmistrz Artur Borkowski złoży symboliczną wiązankę na grobie Ofiar na serockim cmentarzu – transmisję będzie można obejrzeć na fanpejdżu Urzędu Miasta i Gminy w Serocku na Facebooku. O godzinie 15.00 na fanpejdżu Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku odbędzie się emisja prelekcji dr. Sławomira Jakubczaka, pt. „Czarny piątek 28 lutego 1941 roku w Serocku”. Od 1 marca w Izbie Pamięci i Bibliotece, będzie dostępna bezpłatna broszura autorstwa dr. Jakubczaka, poświęcona temu tragicznemu wydarzeniu.

Wśród nazwisk ofiar, które znamy, znajdują się nazwiska mieszkańców gminy Pokrzywnica. Nazwisk dziesięciu osób do tej pory nie udało się ustalić. Wierzymy, że ta okoliczność zainicjuje także w Państwa rodzinach dyskusje, dzięki którym poznamy więcej faktów o tym tragicznym wydarzeniu i osobach, które zostały zamordowane w wąwozie. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia transmisji z cmentarza i emisji prelekcji okolicznościowej.