Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem do celów zarządzania klęskami i katastrofami przez Gminę Pokrzywnica

14 Marzec 2024 r.
Redaktor: kaminska
Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem do celów zarządzania klęskami i katastrofami przez Gminę Pokrzywnica

Gmina Pokrzywnica realizuje projekt pn. „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem do celów zarządzania klęskami i katastrofami przez Gminę Pokrzywnica”

 

Projekt z dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 2.4. „Dostosowanie do zmian klimatu”, typ projektów: Sprzęt i infrastruktura do celów zarządzania klęskami i katastrofami, Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.

 

W ramach zadania zostanie zakupiony nowy, średni wóz strażacki, o napędzie 4×4, uterenowiony, spełniającego wymogi EURO6. Wraz z samochodem planowany jest zakup dodatkowego wyposażenia, a mianowicie:

  • ciężkiego zestawu hydraulicznego do prowadzenia akcji ratowniczych, przeznaczony głównie do akcji ratowniczych w przypadku wypadków komunikacyjnych, – samochodowej płachty gaśniczej,
  • zapory przeciwolejowej od długości do 30 mb, lekkiej, pływającej, która ogranicza obszar wody zaolejonej (zabrudzonej) od wody czystej, przeznaczonej do prowadzenia zarówno działań profilaktycznych jak i podczas akcji mającej na celu ograniczenie i usunięcie rozlewu olejowego.

 

Obecnie Jednostka OSP Pokrzywnica. posiada samochody lekkie i jeden ciężki. Z uwagi na konieczność ochrony i reagowania na terenach nadrzecznych oraz terenach rekreacyjnych, które charakteryzują się stosunkowo wąskimi drogami dojazdowymi i często grząskim, mało stabilnym podłożem, brak  średniego samochodu stanowi istotne osłabienie możliwości prowadzenia akcji ratowniczych czy gaśniczych przez jednostkę.

 

Cel projektu to poprawa efektywności systemu reagowania i ratownictwa w gm. wiejskiej Pokrzywnica i powiecie pułtuskim, i jego dostosowanie do skutków zmian klimatu tj. zapewnienie realizacji sprawnych i skutecznych reakcji służb, w tym ratowniczo-gaśniczych wobec możliwych do wystąpienia klęsk żywiołowych i katastrof oraz minimalizowanie ich skutków (zgodność z celem FEM).

Zakres rzeczowy projektu obejmuje także kampanię edukacyjną dla mieszkańców Gminy, w tym dzieci i młodzieży, dotyczącą zmian klimatu i sposobów w jakie można im skutecznie zapobiegać.

Projekt dotyczy innowacji przyczyniających się do poprawy jakości życia mieszkańców województwa mazowieckiego w zakresie bezpieczeństwa.

 

#FunduszeEuropejskie

 

Wartość Projektu: 1 781 981,10 PLN

 

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1 514 683,93 PLN