Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia 2023

. przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.

W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł powstał jednak w Stanach Zjednoczonych,
z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęto próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę,….. i Udało się!

Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem także e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia w przestrzeni publicznej oraz zwrócenie uwagi na fakt, ze osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania się na tzw. „bierne” palenie.

Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Każdy dzień bez papierosa to sukces! Każdy dzień bez papierosa zwiększa szansę na wydłużenie naszego życia. Po dziesięciu latach- po zaprzestaniu palenia ryzyko śmierci byłych palaczy jest identyczne, jak ryzyko śmierci wśród osób, które nigdy ni paliły.

CHCERZ RZUCIĆ PALENIE? NIE ZWLEKAJ, RZUĆ TERAZ!

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o podjęcie działań dotyczących ww. tematyki. Przy okazji organizacji działań można korzystać z materiałów dostępnych w siedzibie PSSE i na stronie internetowej: wejdź na stronę internetową http://jakrzucicpalenie.pl

– zainstaluj bezpłatną aplikację http://jakrzucicpalenie.pl/rzuc-palenie-z-aplikacja/

Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny

w Pułtusku

Sławomir Biesiekierski