Wycieczka gimnazjalistów do Torunia

16 maja 2017r. uczniowie Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Dzierżeninie pod opieką nauczycieli: Pani Bożeny Koźlińskiej, Małgorzaty Kuźniarskiej, Anny Brach oraz Pana Krzysztofa Pieńkosa wyruszyli na całodniową wycieczkę do Torunia.

Młodzież zwiedzała miasto, którego średniowieczny zespół miejski uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych architektonicznie miejsc w Europie (Ratusz Staromiejski, Pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Mury obronne, ruiny zamku krzyżackiego). Poznała legendy toruńskie: min. o złotych żabach  – symbolu Torunia. jak głosi legenda jeżeli dziewczyna pocałuje żabkę to spotka ją szczęście.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili też Muzeum Piernika. Mieli okazję obejrzeć wnętrze historycznego warsztatu piekarskiego ze szczególnie bogatą kolekcją wysokiej klasy drewnianych form piernikarskich. Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, poznali historię piernika, zapoznali się z egzotycznymi przyprawami korzennymi, używanymi do wypieku pierników oraz wygniatali pierniki samodzielnie z przygotowanego ciasta piernikowego. Każdy uczestnik na pamiątkę otrzymał piernik własnoręcznie zrobiony.
Zajęcia uświetnili przewodnicy, ubrani  w stroje stylizowane na starodawne, którzy ciekawie opowiadając wprowadzili młodzież w świat pierników i ich receptur sprzed setek lat.
Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Młodzież obejrzała kratery na księżycu, z czego zbudowane są pierścienie Saturna i dlaczego Mars jest czerwony. Uczestnicy wycieczki poznali też historię Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy.

Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do swoich domów. Jeden dzień to za mało ,aby poznać historię oraz wydarzenia z przeszłości hanzeatyckiego liczącego osiem wieków miasta, najbardziej gotyckiego miasta w Polsce.