TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKÓW

Prowadząca I: Witamy serdecznie wszystkich zebranych!
Prowadząca II: DZIEŃ DOBRY! GOOD MORNING! ЗДРАВСТВУЙТЕ! GUTEN TAG!,  BONJOUR!,  BUENOS DIAS!
Tak przywitały całą społeczność szkolną naszego gimnazjum w dniu 29 kwietnia 2016r. Alicja Rogulska (klasa IIb) i Klaudia Przewłocka (klasa IIa) – prowadzące uroczystość podsumowującą obchody Tygodnia Kultury Języków. Dziewczęta przypomniały, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języków, zaznaczając, iż już Johann Wolfgang von Goethe był tego świadom, bo uważał, że  Iloma językami mówisz, tylekroć stajesz się nowym człowiekiem
Wskazały również na szereg korzyści, wynikających ze znajomości języków, w tym rodzimego, np. ułatwienia podczas podróżowania, szybsze nawiązywanie przyjaźni, możliwość poznawania kultur innych nacji, w przyszłości lepsza praca… Nie omieszkały też wspomnieć o zasadach, obowiązujących podczas nauki języków.
Druga część uroczystości to prezentacja prac przygotowanych przez uczniów w ramach konkursów zaproponowanych przez organizatorki: panią Dorotę Kamer-Piekutowską – nauczycielkę języka rosyjskiego, panią Monikę Piórkowską – nauczycielkę języka rosyjskiego i panią Magdalenę Marcinkowską – nauczycielkę języka polskiego.
Zadania konkursowe skierowane do klas trzecich polegały na przygotowaniu prezentacji multimedialnej. W tej kategorii została nagrodzona Iza Żbikowska (klasa IIIb), która zademonstrowała gwary  i dialekty, ze szczególnym uwzględnieniem naszego dialektu – mazowieckiego; oczywiście wymieniła jego cechy, m.in. mazurzenie, czyli wymawianie ‚c’, ‚s’, ‚z’, ‚dz’  zamiast ‚cz’, ‚sz’, ‚ż’,’dż’. Iza opowiedziała też o języku kaszubskim i przeczytała modlitwę w tym języku, co nie było łatwe: Òjcze nasz, jaczi jes w niebie, niech sã swiãcy Twòje miono,niech przińdze Twòje królestwò…
W tej kategorii została też nagrodzona Weronika Dawidczyk (klasa IIIa), która również przygotowała świetną prezentację o dialektach oraz Małgorzata Pieńkosz (klasa IIIb) i Karolina Gwiazdowska (klasa IIIA), które opowiedziały o pochodzeniu języka angielskiego i zachęcały do jego poznawania.
Zadaniem klas drugich było przygotować plakat promujący języki. To zadanie najlepiej wykonały: Alicja Rogulska z kl. IIb oraz Małgorzata Mieciek z kl. IIa i Zuzanna Gruchalska z klasy IIa (zdjęcia plakatów poniżej).
Uczniowie wszystkich klas mogli też wziąć udział  w konkursie Rozwiń skrzydła wyobraźni literackiej     i napisać pracę w dowolnej formie inspirowaną obrazami malarzy rosyjskich i angielskich. Tu palmę pierwszeństwa zdobyła Małgorzta Mieciek (kl. IIa), która ułożyła hipotetyczny dialog malarzy, zachwalających swoje dzieła (obrazy i praca Małgosi znajdują się na stronie gimnazjum).
W tym dniu zostali również nagrodzeni uczniowie, którzy brali udział w konkursie Szkolny mistrz czytelnictwa. W kategorii klas pierwszych zwyciężyła Alicja Bartosiewicz z klasy Ia, w drugich Wiktoria Kornacka z klasy IIb, a w trzecich Iza Żbikowska z klasy IIIb.
Najważniejszą częścią tego ‘spotkania językowego’ był konkurs wiedzy o językach. Drużyny, reprezentujące klasy, składały się z trzech osób; z klasy Ia byli to: Alicja Bartosiewicz, Daniel Klara, Sebastian Zalewski, z kl. Ib Jakub Lubelski, Sebastian Winczewski, Aneta Malinowska, z klasy IIa Małgorzata Mieciek, Jakub Kuciński, Gracjan Rychliński, z klasy IIb Magdalena Bartoszewicz, Wiktoria Kornacka, Karolina Wdowińska, z kl. IIIa Magdalena Mydło, Ewelina Walczak, Weronika Jeż, z kl. IIIb Małgorzata Pieńkosz, Iza Żbikowska, Krystian Matusiak. Uczniowie, w pięciu rundach, odpowiadali na pytania z zakresu języka polskiego, rosyjskiego i angielskiego. Poziom był bardzo wyrównany i nie obyło się bez dogrywki. Wygrała drużyna z klasy Ia, drugie miejsce ex aequo zajęli reprezentanci z klas trzecich.
W tym miejscu należy sobie pozwolić małą dygresję. Otóż nie sposób nie wspomnieć o utworze ludowym W moim ogródecku, wykonanym podczas  naszej uroczystości przez utalentowaną naczelną piosenkarkę gimnazjum – Weronikę Dawidczyk z kl IIIa. Śpiew jest niewątpliwie wielką jej pasją, co nieraz udowodniła, reprezentując naszą szkołę w wielu konkursach na różnym szczeblu; jej ostatni sukces to wyróżnienie w powiatowym konkursie pieśni patriotycznej Pieśń ujdzie cało. No i oczywiście utwór ludowy w jej interpretacji, choć mogłoby się wydawać niektórym, że archaiczny, podbił serca wszystkich słuchających, co jest oczywiste, bo i wykonawczyni utalentowana i pani Iwona Pieńkos, przygotowująca Weronikę do występów, jak zawsze zrobiła to perfekcyjnie.
Swoim śpiewem zachwyciła też słuchaczy Małgorzata Mieciek, która wykonała utwór Christiny Perri Jar of harts; Małgosia oczywiście zaśpiewała po angielsku, akompaniując sobie na gitarze (cóż za utalentowana osoba: śpiewa, gra na gitarze, wykonuje plakaty, interpretuje obrazy i… wygrywa!).
Warto zaznaczyć, że nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane dzięki przedsiębiorczości pani Doroty Kamer – Piekutowskiej, która od pięciu lat prowadzi w naszej szkole EKO – KIOSK. Nie da się ukryć, że korzyści, wynikające z tej inicjatywy są wielorakie, chociażby promocja zdrowej żywności, nauka przedsiębiorczości dla uczniów prowadzących sprzedaż no i oczywiście możliwość fundowania nagród.
Rzecz jasna, wszystkie nagrody wręczała pani dyrektor Lidia Świętochowska, która też, jak zawsze, doceniła ciekawą inicjatywę i podziękowała wszystkim: nauczycielkom za przygotowanie, uczniom za zaangażowanie, uczestnictwo i zaprezentowanie ciekawych, inspirujących prac.

Galeria zdjęć