Spektakl „Baśń o Kopciuchu”

25 marca 2015 roku odbyła się w naszym Gimnazjum premiera spektaklu o charakterze profilaktycznym pt. BAŚŃ O KOPCIUCHU, którą uczniowie przygotowali pod pilnym okiem pani Doroty Kamer-Piekutowskiej, pani Ewy Rawy oraz pani Ilony Kołodziejskiej, w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Trzymaj Formę!.

Obsada:
Kopciuch – Weronika Dawidczyk
Ojciec – Gracjan Rychliński
Macocha – Ewelina Krawczyk
Książę – Rafał Koniecki
Urocze córy Macochy – Esia i Floresia – Patryk Orłowski i Nikodem Zdunek
Anioł – Kinga Rosłońska
Diabeł – Damian Zych
Szambelani („bodyguardzi”) – Michał Sękowski i Kacper Czestkowski

Całości spektaklu dopełniały piosenki w wykonaniu chóru: Natalia Andrzejewska, Martyna Czajkowska, Weronika Dawidczyk, Katarzyna Gesek, Karolina Gwiazdowska, Weronika Jeż, Wiktoria Kowalska, Milena Lewandowska, Magdalena Mydło, Małgorzata Pieńkosz, Kinga Rosłońska, Dorota Sawicka, Izabela Żbikowska.

Narratorzy – Aleksandra Ołtun i Adam Klukowski.

Scenariusz spektaklu powstał na kanwie, wszystkim dobrze znanej z dzieciństwa, baśni autorstwa Braci Grimm – „Kopciuszek”. W sposób zaskakujący i humorystyczny pokazaliśmy problem palenia papierosów. Spektakl spotkał się z bardzo miłym odbiorem wśród młodzieży. Na sali słychać było reakcje jakimi są: zaskoczenie, wybuchy gromkiego śmiechu, ale i chwile zadumy nad nałogiem palenia papierosów, bo czy warto palić? Brzydko pachnieć? I być odtrącanym przez najbliższych? Cieszymy się niezmiernie z takiego uznania, z jakim spotkała się premiera BAŚNI O KOPCIUCHU , i już z niecierpliwością wyglądamy Dnia Otwartego dla uczniów kl.VI w naszej szkole, aby jeszcze raz móc zaprezentować nasz spektakl dla szerszego grona widzów. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, w której zawarli zdjęcia płuc osoby palącej i niepalącej, kilka najważniejszych informacji na temat skracanego życia w trakcie wypalania papierosa, oraz dowcipy o paleniu, np.:

  • Papierosie śmierdzący – ty zabierasz zdrowie.
    Ile kieszeń ma zysku – ten tylko się dowie, kto cię rzucił.
    Dziś szpetność twą w całej osobie widzę i opisuję, nie tęsknię po tobie.

Nie obyło się również bez przeprowadzenia wśród uczniów ankiety dotyczącej palenia/niepalenia przez nich papierosów z wynikami , której zapoznała Ola Ołtun.

Głos w sprawie nałogu nikotynowego zabrała na dopełnienie tematu pani Barbara Duszczyk – kierownik jakości z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pułtusku, aby jeszcze pełniej uświadomić społeczność uczniowską naszego Gimnazjum o skutkach palenia.

Galeria zdjęć