Nauka poprzez działanie, czyli PIKNIK NAUKOWY w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Dzierżenine

Dnia 25.05.2018 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Dzierżeninie odbył się Piknik Naukowy pod naukowym patronatem Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Humanistycznego Uniwersytetu dla Dzieci w Pułtusku, a także honorowym patronatem Wójta Gminy Pokrzywnica Adama Dariusza Rachuby. Organizatorkami pikniku były p. Małgorzata Jaworska – nauczyciel wychowania fizycznego oraz p. Dorota Kamer-Piekutowska – nauczyciel języka rosyjskiego.

Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem pod tytułem Czy wydawało wam się kiedyś, że… tu byliście według scenariusza Julii Grzybowskiej – uczennicy LO im. P. Skargi
w Pułtusku w wykonaniu uczniów szkoły. Uczniowie wprowadzili widzów
w baśniową scenerię starożytnego Egiptu. Pojawili się więc bogowie, Kleopatra, symbole charakterystyczne dla tej kultury, tym bardziej przemawiające do wyobraźni,
że zaprezentowane w oryginalnych strojach wraz z tłem muzycznym i multimedialnym. 
Podczas spotkania odbywało się szereg nietuzinkowych i inspirujących warsztatów. Doktor Joanna Popielska – Grzybowska – egiptolog i doktor Jadwiga Iwaszczuk – archeolog przedstawiły fakty i mity na temat piramid, hieroglifów i życia w starożytnym Egipcie.
Joanna Rosińska – filozof i pedagog – zaprezentowała ‘umiłowanie mądrości’, czyli warsztaty z filozofii i filozofowania, co było niesłychanie inspirujące, bo przecież „każdy bywa filozofem, gdy o życiu myśli trochę”.
Doktor Klara Kostrzewa – filozof, psycholog, wprowadziła w tajniki psychologii ruchu.
Sam ruch też był! Zachwyciły wszystkich pokazy utytułowanych trenerów i zawodników
KS Semiramida z Pułtuska. Taniec towarzyski, akrobatyka, sporty walki w ich wykonaniu wywołały podziw, uznanie i ogromne brawa.
A i magicznego ruchu też nie zabrakło. Młodzi adepci szkoły cyrkowej – Grzegorz i Iga, oczarowali umiejętnościami kuglarskimi.
Fascynujący świat fizyki i chemii, zabawy m.in. z helem, propanem, butanem, wodorem przybliżyli członkowie grupy Zaelektryzowani oraz uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. P. Skargi w Pułtusku.
W świat przyszłości wprowadzili nas pasjonaci z Roboteco. Były zawody robotów w piłkę nożną, walki mini SUMO.
Śmiechy, zachwyty dzieci (i nie tylko dzieci) towarzyszyły pokazom ogromnych baniek mydlanych. Na zakończenie odbył się pełen emocji turniej Bubble Football.

Podczas pikniku nie zabrakło też stosik wystawienniczych. Przygotowały
je następujące instytucje: Komenda Powiatowa Policji w Pułtusku, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Pułtusku. Prezentowały się również szkoły z ciekawą ofertą edukacyjną oraz poczęstunkiem: Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
im. W. Wolskiego w Serocku, Zespół Szkół im. B. Prusa w Pułtusku.

Całość uroczystości była dokumentowana przez reporterów kanału telewizyjnego
Da Vinci Kids: Agatę Gago i Wojciecha Łazarowicza.      

Wysoki poziom merytoryczny i artystyczny całego przedsięwzięcia zachwycił
i widzów i uczestników, co potwierdzają opinie jednych i drugich: „Gratulacje dla Was za organizację wspaniałego wydarzenia.”; „Świetna inicjatywa i naprawdę ciekawie wybrane pokazy. Wszystko było idealnie. Gratuluję świetnego Pikniku.” ; „Dziękujemy za tak profesjonalną imprezę, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć.”

Społeczność Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Dzierżeninie składa ogromne podziękowania darczyńcom: Wójtowi Gminy Pokrzywnica Adamowi Dariuszowi Rachubie, Pani Agnieszce Piekarskiej – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Pokrzywnicy, Panu Janowi Kaczmarczykowi – właścicielowi firmy Drogi i Mosty, Panu Janowi Prusowi, Pani Katarzynie Kryszkiewicz – sołtys sołectwa Dzierżenin.