JĘZYKOWO I KULTURALNIE CZYLI TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKÓW

Już po raz wtóry w naszym gimnazjum realizowaliśmy wewnętrzny projekt pod hasłem TYDZIEŃ KULTURY JEZYKÓW. Wszakże umiejętne posługiwanie się pięknym rodzimym słownictwem i jednocześnie językami obcymi rozwija nas, wzbogaca osobowość oraz, niewątpliwie, pomaga się sprawnie poruszać w gąszczu zmaterializowanego, zabieganego świata.

Właśnie od pokreślenia, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języków, rozpoczęli to nietuzinkowe spotkanie językowe prowadzący: Gracjan Rychliński (klasa IIIa) i Natalia       Różalska (IIIb).

Kontynuując przekazywanie wiedzy, Adrian Łabęda (klasa Ia) i Klaudiusz Korytkowski (klasa Ib) pokazali prezentacje multimedialne przygotowane na jeden z konkursów, demonstrujące  informacje o językach, których uczymy się w naszej szkole: polskim, rosyjskim i angielskim.

Kolejna prezentacja pokazała jak bogaty i ciekawy jest nasz język i dotyczyła frazeologizmów. Dowiedzieliśmy się co to jest związek frazeologiczny, jaką ma budowę, skąd się wywodzi i jakich dziedzin życia może dotyczyć. Była także mowa o idiomach. Wiedzę o frazeologizmach mamy więc ‘z głowy’ i na lekcjach będzie to dla nas ‘bułka z masłem’, czyli ‘a pice of cake’.

Następnie uczniowie z klas trzecich – Małgorzata Mieciek (IIIa) i Jakub Sikorski (IIIb) – wykorzystując frazeologizmy, opowiedzieli o swoich kolegach ‘z przymrużeniem oka’. Nie zabrakło więc tych, którzy ciągle ‘myślą o niebieskich migdałach’, ani tych, którzy ‘siedzą jak mysz pod miotłą’. Są i ci ‘w gorącej wodzie kąpani’, a na koniec okazało się, że wychowawcy to ‘mają anielską cierpliwość’.

Kolejna, najważniejsza część spotkania, to konkurs wiedzy o językach. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna. Odbyło się pięć rund pytań, przy czym każda drużyna mogła raz zdecydować się na pytanie „extra”, które było wyżej punktowane. Nad całością konkursu czuwała komisja w składzie: pani dyrektor – Lidia Świętochowska, nauczyciel matematyki – pani Ewa Kilijańczyk, nauczyciel przedmiotów artystycznych – pani Iwona Pieńkos.

Zwyciężyli uczniowie z klasy IIIa; drużyna: Małgorzata Mieciek, Sebastian Izbicki, Jakub Kuciński.

II miejsce zajęli uczniowie z klasy IIIb; drużyna: Magdalena Bartoszewicz, Wiktoria Kornacka, Jakub Sikorski.

III miejsce uzyskali uczniowie z klasy Ia; drużyna: Oliwia Pawlak, Blanka Grzyb, Albert Kornacki

Pozostałym zespołom (klasa Ib: Wiktoria Woźniak, Michał Pieńkos, Klaudiusz Korytkowski; klasa IIa: Daniel Klara, Alicja Bartosiewicz, Sebastian Zalewski; Klasa IIb: Damian Dziadak, Martyna Mydło, Sebastian Winczewski) również gratulujemy.

Oczywiście zwycięzcy zostali nagrodzeni. Nagrody z rąk pani dyrektor odebrali również ci uczniowie, których przygotowali najlepsze prace na konkursy zaproponowane w ramach obchodów TYGODNIA KULTURY JĘZYKÓW. A konkursów było wiele.

Pierwszy z nich to Rozwiń skrzydła wyobraźni literackiej. Polegał na tym, aby na podstawie zaprezentowanych na gazetce reprodukcji  obrazów stworzyć pracę w dowolnej formie literackiej, np. monolog, rozmowa, opis, list, wiersz … Klasy pierwsze pisały po polsku prace, dotyczące obrazów malarzy angielskich i rosyjskich, a klasy drugie i trzecie po angielsku lub rosyjsku prace, opowiadające o obrazach malarzy polskich.  W tym konkursie zostali nagrodzeni: Małgorzata Mieciek (klasa IIIa) i Damian  Dziadak (klasa IIb)

Następny konkurs polegał na przygotowaniu różnych prezentacji multimedialnych. Mogły dotyczyć znanych cytatów z literatury angielskiej, polskiej, rosyjskiej. W tej kategorii nagrodzona została praca Alicji Bartosiewicz (klasa IIa).

Kolejne prezentacje dotyczyły frazeologizmów i tu na nagrody zasłużyli Małgorzata Mieciek (klasa IIIa), Jakub Sikorski (klasa IIIb) i Zuzanna Gruchalska (klasa IIIa)

Można było także przygotować pokaz na temat języków. W tym konkursie na uznanie zdobyli Adrian Łabęda (klasa Ia) i Klaudiusz Korytkowski (klasa Ib)

Należy zaznaczyć, że rzecz cała odbyła się w otoczeniu dekoracji, powiązanych tematycznie z konkursami. Poza tym, podobnie, jak w ubiegłym roku, uroczystość urozmaiciła swoim śpiewem i grą na gitarze Małgorzata Mieciek.

Oczywiście i tym razem pani dyrektor Lidia Świętochowska doceniła ciekawą inicjatywę   i podziękowała wszystkim: nauczycielkom za przygotowanie (pani Magdalenie Marcinkowskiej – nauczycielce języka polskiego, pani Marzenie Zuchowskiej – nauczycielce języka polskiego, pani Monice Piórkowskiej – nauczycielce języka angielskiego, pani Dorocie Kamer – Piekutowskiej – nauczycielce języka rosyjskiego), uczniom za zaangażowanie, uczestnictwo i przygotowanie ciekawych, inspirujących prac.

Galeria zdjęć