Dożynki 2018

W dniu 09.09.2018r. odbyły się XVIII  dożynki w Pokrzywnicy pt. „ Święto rolników też świętem ku czci Niepodległości”, w których udział wzięło wielu mieszkańców  z terenu gminy Pokrzywnica  i  miejscowości  ościennych.
Impreza rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Pokrzywnicy,  po czym orszak dożynkowy, w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Mażoretek z Płońska, przeszedł  na plac  przy OSP w Pokrzywnicy.
W barwnym korowodzie widoczne były nie tylko wieńce dożynkowe, ale również elementy patriotyczne –  białe i czerwone baloniki i wstążki, oraz chorągiewki.
Po ustawieniu wieńców przed sceną odbyło się przekazanie chleba przez Starostów dożynek na ręce Wójta Gminy. 
Następnie Wójt Gminy, jako Gospodarz, powitał wszystkich gości, po czym  dokonał uroczystego otwarcia dożynek i przystąpił do dzielenia się chlebem z uczestnikami. 
Wszystkim uczestnikom zapewniono wiele atrakcji typu :wesołe miasteczko,  wystawa sprzętu rolniczego ,konkurs wieńców dożynkowych, konkursy i animacje dla dzieci, bezpłatny pomiar ciśnienia i poziomu cukru we krwi, degustacja potraw i wyrobów cukierniczych, oraz występy licznych zespołów artystycznych.
Zespoły prezentowały różnorodny repertuar, w którym miały miejsce również pieśni patriotyczne.
Ciekawym elementem dożynek było wystąpienie dr  Radosława Wojciecha Lolo – profesora Akademii Humanistycznej w Pułtusku na temat : „Pokrzywnica- mała Ojczyzna w drodze do niepodległości”.
Znaczącym wydarzeniem w trakcie dożynek było rozstrzygnięcie  konkursu wieńców dożynkowych, a było ich 13, które zachwycały swoim wyglądem , bogactwem treści i nawiązywały do 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Komisja powołana przez Wójta przyznała nagrody wszystkim  uczestnikom konkursu.
Ponadto wszyscy uczestnicy dożynek mogli skorzystać z informacji o Gminie i Samorządzie Województwa Mazowieckiego na stoisku promocyjnym Urzędu Gminy Pokrzywnica, gdzie rozdawano książki , ulotki, baloniki, długopisy i inne gadżety.
Na innych stoiskach uczestnicy pozyskiwali  min. informacje o ubezpieczeniach KRUS i ZUS, o działalności  Stowarzyszenia Zielone Mosty Narwi  , oraz mogli zasięgnąć rady w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa .
Wieczorem wszyscy podziwiali pokazy sztucznych ogni. Dożynki trwały do godz. 23.00.
Były imprezą ciekawą i udaną, zorganizowaną we współpracy z  Samorządem Województwa Mazowieckiego.