Dla Niepodleglej

11 listopada 2018 roku to data wyjątkowa. Na ten szczególny dzień przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, o czym doskonale wie każdy uczeń. Kształtowanie ducha patriotyzmu odbywa się nie tylko na lekcjach historii i języka polskiego, ale także w ramach innych przedmiotów.
Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Gzowie do uroczystych obchodów tegorocznego Święta Niepodległości przygotowywała się od dawna. Punktem kulminacyjnym był uroczysty apel, w trakcie którego uczniowie klas V i VI przedstawili piękny i niezwykle wyruszający program artystyczny. Recytacja utworów najwybitniejszych poetów i pisarzy, jakich wydała polska ziemia, opowiadających o bezgranicznej miłości do Ojczyzny, połączona została z odśpiewaniem pieśni patriotycznych, tj. Rota, Pierwsza Brygada, Wojenko, wojenko, Żeby Polska była Polską. Uczniowie zaprezentowali postawę pełną dojrzałości i godności, a ich zaangażowanie i skupienie w czasie apelu sprawiły, że atmosfera nabrała niezwykle podniosłego charakteru. 
Punktualnie o godz. 11.11 z najwyższą dumą i powagą odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego – Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie i nauczyciele Szkoły w Gzowie włączyli się tym samym do ogólnopolskiej akcji #RekordDlaNiepodległej zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy MEN. Akcja polegała na wspólnym odśpiewaniu wszystkich 4 zwrotek hymnu państwowego w piątek, 9 listopada, przez jak największą liczbę dzieci w polskich placówkach oświatowych na terenie kraju i poza jego granicami.
Tradycją w murach Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Gzowie jest także to, że szacunek do świąt państwowych oraz kościelnych uczniowie i przedstawiciele grona pedagogicznego wyrażają poprzez stosowy ubiór. W tym roku stroje galowe były dodatkowo udekorowane pięknymi biało-czerwonymi kotylionami, które uczniowie przygotowali własnoręcznie na zajęciach z wychowawcami lub lekcjach plastyki.
Patrząc na piękną postawę patriotyczną uczniów, serce rośnie i chce się przyznać:

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!