Światowy Dzień zdrowia

4 Kwiecień 2024 r.
Redaktor: olszewska
Światowy Dzień zdrowia

Hasłem Roku 2024

ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA obchodzonym 7 kwietnia jest

Moje zdrowie , moje prawo”

Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem.

Na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest coraz bardziej zabronione. Konflikty niszczą życie, powodując śmierć, ból, głód i cierpienie psychiczne.

Spalanie paliw kopalnych jednocześnie napędza kryzys klimatyczny i odbiera nam prawo do oddychania czystym powietrzem, a zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz odbiera życie co 5 sekund.

Rada Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. ekonomii zdrowia dla wszystkich stwierdziła, że chociaż co najmniej 140 krajów uznaje zdrowie za prawo człowieka w swojej konstytucji , tylko 4 kraje wspominały o tym , jak je finansować.

Tegoroczny temat przewodni został wybrany, aby bronić prawa wszystkich i wszędzie do dostępu do usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

Źródło: https://www.who.int/news-room/events/detail/2024/04/07/default-calendar/world-health-day-2024-my-health-my-right

Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny

w Pułtusku

Sławomir Biesiekierski