Samolotem do Europejskiej Stolicy Kultury

 Dnia 08 grudnia 2016 roku uczniowie klasy IIB naszego gimnazjum  polecieli samolotem na jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Wycieczkę zorganizowała wychowawczyni kl.II B , Pani Małgorzata Jaworska. Lot upłynął bardzo szybko i przyjemnie.

Celem wycieczki była integracja klasy oraz poznanie dziedzictwa  kulturowego, historycznego i naukowego Wrocławia poprzez zwiedzanie Rynku miasta, a w szczególności: gotyckiego Ratusza, renesansowych kamieniczek, Placu Solnego. Niewątpliwie największą atrakcją  dla uczniów był lot samolotem. Wystartowaliśmy z lotniska Chopina o godz. 8,15. Lot trwał około 40 minut,  ale wrażeń dostarczył zapewne  każdemu uczestnikowi wycieczki.            Gdy dotarliśmy do Wrocławia czekał na nas przewodnik , który pokazał nam najpiękniejsze miejsca Wrocławia. Zwiedzaliśmy m.in. Kościół uniwersytecki pw. Najświętszego Imienia

Jezus. Jest to wczesnobarokowy kościół wraz z przyległym uniwersytetem należy do arcydzieł  budownictwa, które na Śląsku stworzyli i zostawili dla potomności jezuici.  

Byliśmy w Katedrze św. Marii Magdaleny, która jest jedną z najstarszych świątyń w mieście. Zbudowana w latach 1226-1232, była pierwszym kościołem parafialnym, w którym ówcześnie skupiała się większość kolonistów niemieckich.

Przechodziliśmy przez Most Tumski, który od kilkunastu lat jest popularnym miejscem spotkań zakochanych. Tradycją stało się przywieszanie na nim kłódek (kluczyki do nich wrzucane są do Odry), na znak łączącej pary trwałej miłości.

Most Tumski łączy Wyspę Piasek i Ostrów Tumski. Stalowa konstrukcja z 1889 r. stanęła w miejscu, gdzie od co najmniej od XII wieku budowano mosty. Przez stulecia łączyły one część miasta, podległą władzy kościelnej, z częścią, zarządzaną przez władze cywilne. Przy wejściu na most stoją figury św. Jadwigi i św. Jana Chrzciciela.

Byliśmy w Ostrowie Tumskim  – najstarszej, zabytkowej części Wrocławia, która powstała na ówczesnej wyspie na obszarze przepraw na Odrze w okolicy ujścia rzeki Oławy. Rzeka rozgałęziając się na liczne odnogi utworzyła tu wyspy (w języku staropolskim ostrowy). Obecnie Ostrów Tumski nie jest już wyspą.

Zwiedzaliśmy także Pałac Królewski, który ulokowany jest w południowej części historycznego Starego Miasta we Wrocławiu, przy ulicy Kazimierza Wielkiego, w obszarze zwanym dziś Dzielnicą Czterech Wyznań.

Dzielnica Czterech Wyznań – obszar Starego Miasta we Wrocławiu, pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Nazwa ta funkcjonuje od 1995 roku z inicjatywy duchownych chrześcijańskich (katolickich, prawosławnych i protestanckich) oraz działacza społeczności żydowskiej Jerzego Kichlera.

Dużo miejsca w swoich opowieściach o mieście przewodnik poświęcił wrocławskim krasnalom. To niewielkie rzeźby krasnali, w liczbie stale rosnącej, umieszczane we Wrocławiu sukcesywnie od 2005. Figurki krasnali stały się integralną częścią przestrzeni miejskiej oraz zjawiskiem społecznym. Nowe postacie tworzone są przez artystów z całej Polski, a ich opiekunami są instytucje publiczne, firmy oraz osoby prywatne.

Ostatnim punktem było zwiedzenie jarmarku bożonarodzeniowego  , na którym można było zakupić pamiątki. Lot powrotny przebiegł bardzo przyjemnie i szybko. Wszyscy byli bardzo zmęczeni , ale zadowoleni. Przed gimnazjum zameldowaliśmy się o 19.30.

Opiekunami wycieczki byli : pani Dorota Kamer- Piekutowska  i Dariusz Jóźwik.

 

Galeria zdjęć